Czym jest i jak działa kredyt konsolidacyjny

przez | 20 lutego 2016

Czym jest i jak działa kredyt konsolidacyjnyPozornie konsolidacja zobowiązań może wydawać się operacją skomplikowaną. W praktyce nie jest to aż takie trudne, o ile oczywiście zaczniemy działania w tym kierunku w odpowiednim momencie, czyli wtedy gdy nie ma problemów z dotychczasowymi zobowiązaniami i kredytami.

Jeśli kredyt konsolidacyjny zostanie przyznany, to dotychczasowe zobowiązania są regulowane przez bank, który udziela nowego kredytu konsolidacyjnego. Obecnie konsolidacji poddane mogą być już nie tylko kredyty bankowe, ale także i pożyczki.

Pożyczki pozabankowe

Przede wszystkim chodzi tutaj o pożyczki udzielane przez wyspecjalizowane firmy pożyczkowe, spoza sektora bankowego. Tutaj bank może jednak postawić pewne wymagania, odnośnie samej pożyczki oraz warunków, na których została udzielona. Nie każde zobowiązanie tego typu będziemy mogli skonsolidować. W rzeczywistości bowiem kredyt konsolidacyjny jest zupełnie nowym kredytem, który bank udziela w oparciu o samodzielnie określoną zdolność kredytową klienta. Pod uwagę brane są nie tylko przychody i zobowiązania, ale także i to w jaki sposób regulowane były dotychczasowe zobowiązania. Tak jak bowiem wspomnieliśmy wcześniej kredyt konsolidacyjny polega na wcześniejszej spłacie dotychczasowych długów. W przypadku gdy były problemy z ich spłacaniem, pojawić mogą się dodatkowe koszty czy to w postaci odsetek karnych czy też kosztów windykacji. Należy się wtedy spodziewać, że takie dodatkowe koszty znajdą swoje odbicie w nowym kredycie konsolidacyjnym.

Nowe warunki spłaty

Ogromnym atutem konsolidacji jest to, że możemy na nowo określić warunki spłaty zobowiązania. Należy dokładnie zastanowić się, czy chcemy szybciej spłacić swoje zobowiązania i zdecydować się na wyższe raty, czy wręcz przeciwnie, naszym celem może być zmniejszenie obciążeń finansowych, co jednak z reguły wydłuży czas spłaty nowego kredytu. Przy okazji konsolidacji możliwe jest też w razie potrzeby pożyczenie zupełnie nowych środków. Spodziewać musimy się też tego, że bank wymagać będzie dodatkowych zabezpieczeń, na przykład w postaci hipoteki. Jeśli natomiast poszukujesz kalkulatora pożyczek polecamy sprawdzić: https://www.provident.pl/kalkulator-pozyczki

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz