Jakie zobowiązania można konsolidować ?

przez | 22 lutego 2016

Jakie zobowiązania można konsolidować ?Wiele słyszy się na temat korzyści, które niesie za sobą dobrze dobrany kredyt konsolidacyjny, jednak pojawia się tutaj bardzo istotne pytanie odnośnie tego, jakie zobowiązania faktycznie możemy konsolidować i jakie są ograniczenia stawiane przez banki. Po pierwsze skoncentrować powinniśmy się na rodzaju zobowiązań. Banki, nie bez powodu dzielą swoich klientów na klientów indywidualnych i firmowych. Podział ten jest widoczny także w przypadku gdy zdecydujemy się na konsolidację naszych zobowiązań.

Działalność gospodarcza

Osoby, które prowadzą swoją własną działalność gospodarczą, nawet jeśli jest to działalność jednoosobowa, nie mogą łączyć zobowiązań firmowych z prywatnymi na potrzeby ich konsolidacji. W obu przypadkach konieczna będzie osobna konsolidacja zobowiązań, zarówno tych które dotyczą osoby fizycznej jak i prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. Nieco mniejsze znaczenie ma typ samego zobowiązania. Bank udzielając kredyt konsolidacyjny może jednak wprowadzić także tutaj pewne ograniczenia. Nie powinniśmy mieć jednak problemów z połączeniem ze sobą standardowych kredytów gotówkowych, hipotecznych czy samochodowych. Schody pojawić mogą się w odniesieniu do kredytów preferencyjnych udzielanych w oparciu o programy rządowe.

Kredyty preferencyjne

Przykładem są specjalne kredyty dla osób nabywających swoje pierwsze mieszkanie czy też kredyty przewidziane dla rolników. Tutaj ograniczeniem jest już sam fakt, że tylko niektóre banki mogą takich kredytów udzielać, poza tym aby taki kredyt uzyskać należy spełnić określone warunki. Część z nich może ograniczać możliwość wcześniejszej, całkowitej spłaty co znacznie utrudnia lub niekiedy nawet uniemożliwia konsolidację. Ciekawostką jest to, że sam kredyt konsolidacyjny także może być konsolidowany. Jednak przy ponownej konsolidacji konieczne staje się zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń przez bank. Powinniśmy zatem spodziewać się, że bank zażąda zabezpieczenia na przykład w postaci hipoteki. Poza tym przy konsolidacji istotne jest źródło pochodzenia zobowiązań.

Jeśli natomiast poszukujesz kalkulatora pożyczek polecamy sprawdzić: https://www.provident.pl/kalkulator-pozyczki

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz