Ograniczenia konsolidacji kredytów i zobowiązań

przez | 22 lutego 2016

Ograniczenia konsolidacji kredytów i zobowiązańTak samo jak każdy produkt bankowy tak i kredyt konsolidacyjny ma swoje ograniczenia, które są nieco inne, w zależności od banku. Postaramy się przedstawić te najbardziej typowe, gdzie klient starający się o konsolidację powinien być przygotowany na pewne trudności.

Kredyty preferencyjne

Pierwszym przypadkiem takiego ograniczenia mogą być kredyty preferencyjne gdzie nie zawsze istnieje możliwość prostej konsolidacji, chociażby z tego powodu, że wcześniejsza całkowita spłata takiego kredytu może uniemożliwić skorzystanie z dopłat, a co za tym idzie zwiększą się wtedy także i koszty takiego kredytu. Z drugiej strony w tym szczególnym przypadku konsolidacja może nie być korzystna dla klienta, bowiem z założenia kredyty preferencyjne są zdecydowanie tańsze od kredytów komercyjnych. Innym przykładem jest próba konsolidacji swoich zobowiązań, w banku, który udzielił nam kredytu. Jeśli chcemy konsolidować kredyty w tym samym banku to spodziewać powinnyśmy się odmowy.

Pula zobowiązań kredytowych

Wyjątkiem może być sytuacja gdy kwota zobowiązania jest dosyć spora lub gdy kredyty udzielone przez bank dokonujący konsolidacji stanowią stosunkowo niewielką pulę całości zobowiązań kredytowych, które chcemy konsolidować. Innym problematycznym przypadkiem jest sytuacja gdy posiadamy już kredyt konsolidacyjny. Ponowna konsolidacja zobowiązań może być w niektórych bankach po prostu niemożliwa, ponieważ z założenia taka operacja, przynajmniej z punktu widzenia banku udzielającego kredytu jest operacją stosunkowo ryzykowną. Ograniczenia dotyczyć mogą także sumy zobowiązań czy ich ilości lub też bank zastosuje oba te ograniczenia jednocześnie.

Zobowiązania pozabankowe

Coraz częściej jednak kredyt konsolidacyjny pozwala na konsolidację zobowiązań poza bankowych. Tutaj też każdy bank ma inne podejście, w niektórych wymaga się zachowania określonych procedur przy udzielaniu pożyczki, czyli na przykład korzystania z systemu BIK, w innych taka konsolidacja może być droższa od konsolidacji kredytów bankowych o podobnych kwotach. Dla klienta jest to wygodna możliwość przeniesienia swoich zobowiązań do banku, gdzie obsługa kredytu powinna być tańsza.

 

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz