Zmiana warunków kredytowania

przez | 17 lutego 2016

zmiana warunków kredytowaniaJeśli kredyt zawierany jest na dłuższy okres czasu, czyli przynajmniej na jeden rok lub więcej to spodziewać powinniśmy się tego, że umowa zostanie skonstruowana w taki sposób, aby możliwe były zmiany niektórych parametrów kredytu, w celu dostosowania go do aktualnie panujących warunków. Wprowadzone mogą zostać także ustalenia odnośnie karencji wprowadzania tego typu zmian, tak aby, żadna ze stron kredytu nie była nimi zaskoczona. W szczególności dotoczy to oprocentowania kredytu. Obecnie normą jest tak zwane oprocentowanie zmienne, które dopasowywane jest do aktualnej stopy referencyjnej oraz rzecz jasna poziomu inflacji.

Jeśli natomiast poszukujesz kalkulatora pożyczek polecamy sprawdzić: https://www.provident.pl/kalkulator-pozyczki

W sytuacji jednak gdy tak jak teraz na rynku mamy dosyć tanie kredyty, wcześniej uzyskany kredyt czy to gotówkowy czy też hipoteczny może nie być porównywalny, jeśli chodzi o warunki, do obecnej sytuacji. W takim przypadku nie pozostaje nam nic innego jak zmiana warunków kredytowania we własnym zakresie, a mamy tutaj co najmniej kilka narzędzi. Najprostszym jest wcześniejsza spłata zobowiązania. O ile spłata całości będzie zwykle kłopotliwa, to już w przypadku częściowej spłaty można wiele zyskać. Zmniejszymy w ten sposób podstawę, od której naliczane są odsetki kredytowe, ale też od razu skrócić można okres kredytowania, tym samym zmniejszając koszty ubezpieczenia.

Zmiana zdolności kredytowej

W szczególnych przypadkach gdy zmieni się nasza sytuacja w zakresie zdolności kredytowej, można poprosić bank o ponowne wyliczenie wysokości rat kredytowych, czy na przykład skorzystanie z rat progresywnych. Wszystko to pozwala na zmianę warunków kredytowania na korzystniejsze, czy to w sytuacji gdy nasze przychody wzrosną i chcemy spłacić kredyt szybciej, czy też wtedy gdy zdolność kredytowa się pogorszy i zależeć będzie nam na zmniejszeniu wysokości rat. Możliwości te jednak mają swoje pewne ograniczenia. Wtedy doskonałym rozwiązaniem będzie kredyt konsolidacyjny, który pozwoli całkowicie na nowo zdefiniować warunki kredytowania, najczęściej już w zupełnie nowym banku. Ponownie wyliczona zostanie zdolność kredytowa, a kredytobiorca uzyska kredyt na zupełnie nowych warunkach.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz